Güncel

DAEŞ El Bab’ta pes etti!

24 Ağustos tarihinde TSK ve ÖSO’nun başlattığı operasyonun El Bab ayağında sona gelindi. Kaçacak yeri kalmayan DAEŞ El Bab’ta pes etti. Şehrin tamamı Türkiye’nin kontrolüne geçti.

Fırat Kalkanı operasyonunda El Bab’ta etkisini kaybeden DAEŞ El Bab’tan çekilmek için ÖSO’dan güvenli yol talebinde bulundu.

Yanında cephane ve ağır silah taşımak istediğini belirten DAEŞ’in bu teklifine sıcak bakılmadığı ancak ellerindeki bireysel silahlara müsaade edileceği öğrenildi.

El Bab Türkiye’nin kontrolü altında

DAEŞ’in Rakka bölgesine doğru iki büyük kol halinde çekildiği ve El Bab’ın Türkiye kontrolü altına geçtiği öğrenildi. Sadece küçük bir mahallesinde DAEŞ militanlarının olduğu bildirildi…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye’nin kuzeyindeki Bab ilçesinin merkezini de ele geçirdi. Bab merkezinden alınan bilgiye göre, merkezinin tamamını terör örgütü DAEŞ’ten kurtaran TSK destekli ÖSO, hâlihazırda DAEŞ’in döşediği mayın ve diğer bomba düzeneklerini temizleme çalışmalarına başladı. Bab’daki harekâtta yer alan ÖSO’nun saha komutanlarından Ahmed el-Şahabi, yaptığı açıklamada, ”Bab kent merkezinin kontrolü şimdi muhaliflerde. Mayın ve patlayıcılardan dolayı kontrolü bir şekilde ilerliyoruz. Ama kent merkezi artık muhaliflerde” diye konuştu. Öte yandan yapılan açıklamada El Bab’ın sadece küçük bir mahallesinde DAEŞ militanlarının olduğu bildirildi.

Bin 900 kilometrekare temizlendi

TSK ve ÖSO, 24 Ağustos’ta başlayan Fırat Kalkanı Harekâtında Azez-Cerablus arasını terör örgütlerinden temizledikten sonra, geçen Aralık ayı başında Bab’a yönelmişti. Fırat Kalkanı unsurları, ilçe merkezine hızla girmek yerine, teröristlerin direnişini kırmak için Bab’ın çevresini kuşatarak merkeze ilerleme seçmişti. Böylelikle sivil kayıpların önüne geçilmesi amaçlanmıştı. Fırat Kalkanı Harekatı’nın 184. gününde şimdiye kadar bin 900 kilometrekareden fazla alan terör örgütlerinden arındırıldı. Harekâtın derinliği Türkiye sınırından Suriye içlerine 35 kilometreye ulaştı.

Sıkışan DAEŞ ÖSO’dan yol açmasını istedi

El Bab’ta etkisini kaybeden DAEŞ El Bab’tan çekilmek için ÖSO’dan güvenli yol talebinde bulundu. Yanında cephane ve ağır silah taşımak istediğini belirten DAEŞ’in bu teklifine sıcak bakılmadığı ancak ellerindeki bireysel silahlara müsaade edileceği öğrenildi. El Bab’ta sıkışan DAEŞ’li teröristlerin Rakka’ya geçmek istedikleri belirtilti.

Ekim ayından beri devam ediyor

24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında Çobanbey, Cerablus, Dabık gibi yerleşim yerlerinin kontrolünü TSK ve ÖSO birlikleri, Ekim ayından bu yana DAEŞ’in en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen El Bab’ı ele geçirmeye çalışıyordu. Son gün karadan ve havadan 104 hedefin ateş altına alındığı DAEŞ terör örgütünün 56 militanı ise etkisiz hale getirildi.

Fırat Kalkanı Rakka’ya yönelecek

Fırat Kalkanı’nın başladığı günlerde oldukça iddialı açıklamalarda bulunan DAEŞ, TSK ve ÖSO’ya karşı varlık gösteremedi. “Dabık’ta cehennem savaşı yaşanacak” diyerek gözdağı veren DAEŞ bir gün içerisinde kaçacak delik aramış, El Bab’a sığınmıştı. Ekim ayı içerisinde El Bab’da yoğunlaşan Fırat Kalkanı Operasyonu’nun yeni hedefi DAEŞ’in Suriye’deki kalesi olarak adlandırılan Rakka olacak.

PKK’nın hayalleri suya düştü

DAEŞ’in elinde tuttuğu Münbiç’i herhangi bir direnç görmeden teslim alan PKK, El Bab’ı alarak Münbiç-Afrin koridorunu birleştirip Suriye’nin kuzeyinde kanton oluşturmayı planlıyordu. Türkiye’nin El Bab’ı DAEŞ’ten temizleyip bölgeyi Suriyeli devrimcilerin kontrolüne vermesi ile birlikte PKK’nın Münbiç-Afrin hattını birleştirme hayali suya düştü. Zaman zaman Türkiye’nin başlattığı Fırat Kalkanı operasyonunu sabote eden PKK’nın elinde bulunan Münbiç’in alınması Suriye’nin kuzeyinde kurulmak istenen PKK devletine vurulacak en büyük darbe olarak değerlendiriliyor.

Bir Cevap Yazın