Genel

Erdogan’dan Trump’a

Gece yarısı yapılan görüşmede,iki devlet başkanı bir çok konuyu ele aldı.

İşte görüşmenin ayrıntıları;

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan ve Trump arasındaki görüşme, son derece olumlu ve samimi bir atmosferde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
PKK ile mücadelenin önemine dikkati çekti, ABD’nin PYD ve YPG’ye destek vermemesi gerektiğini ifade etti.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede, müttefiklik ve yakın iş birliği vurgusu ön plana çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’a başkanlık görevinde başarılar diledi, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, ABD’nin yeni dönemde FETO ile mücadelede Türkiye’nin yanında olmasını beklediğini söyledi.
İki lider, El Bab ve Rakka’da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kaldı, Türkiye-ABD arasında ekonomik iş birliğinin artırılması için atılacak adımları da görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, en kısa zamanda görüşme konusunda mutabık kaldı.

Beyaz saraydan görüşmenin de detayları paylaşıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, “ABD’nin, stratejik bir ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye’ye desteğini” bir kez daha vurguladı.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin “yakın” ve “uzun soluklu” olarak nitelendiği açıklamada, “iki liderin, terörün her türlüsüne karşı mücadeleye bağlı olduklarına” vurgu yapıldı.

Açıklamada, “Başkan Trump, ABD’nin, stratejik bir ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye’ye desteğini bir kez daha vurguladı ve Türkiye’nin DEAŞ karşıtı kampanyaya katkılarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan ile Trump’ın görüşmesinde, terörden arındırılmış güvenli bölge, mülteci krizi ve terörle mücadele başlıkları da gündeme geldi.

Gizlidosya

Bir Cevap Yazın