Dünya, Genel, Güncel

ABD ve İngiltere’nin uçaklardaki tablet yasağı için Erdoğan devreye girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve İngiltere’nin 8 ülkeden yapılacak direkt uçuşlarda elektronik cihazlara getirdiği yasak için her iki tarafla da görüşüldüğünü, İngiltere Başbakanı’nın “THY’nin ne kadar güçlü olduğunu biliyorum” dediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk-Kanal D canlı yayınında, ABD ve İngiltere’nin aralarında İstanbul’un da olduğu 8 noktadan yapılan direkt uçuşlarda, kabinlere cep telefonundan büyük elektronik cihaz alınmaması kararını değerlendirdi.

 

Konuyu İngiltere Başbakanı May ile de görüştüğünü belirten Erdoğan şunları söyledi:

 

“BİRBİRİMİZE İTİMADIMIZI ZEDELİYOR”

 

Bu konuda girişimimiz oldu. İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptığım görüşmede, “British Airways’i de buna kattık. Onda da aynı uygulamayı yapacağız” dedi.

 

Bizi yetkililerimizle sizin yetkililerinizin oturup konuşmasında fayda var. Birbirimize itimadımızı zedeliyor.

 

Aynı şekilde dışişleri Bakanımız da ABD’li yetkililerle görüştü ve çok acele yeni bir karar almak gerektiğini söyledi. THY konumu itibariyle bir marka ve biz bunu farklı anlıyoruz dedi.

 

“MAY ‘THY’NİN GÜCÜNÜ BİLİYORUM’ DEDİ”

Sayın May, “yetkililerin görüşmesine ben de katılıyorum. THY’nin ne kadar güçlü olduğunu biliyorum” dedi. Benzer bir yaklaşımı ABD’den Mevlüt Bey görüşmeler yapmak suretiyle bunları tekrar gözden geçirelim şeklinde bana bugün bildirdi. Modern bir dünyada bunlar x-raylerde aranıyor. Bunların içinde işadamları, akademisyenler var. Uçakta giderken bağlantılarını kuruyorlar. Bu insanları bundan mahrum ettiğinizde bu bağlantıları nasıl kuracaklar? Şu anda yaşadığımız zaman vakit nakittir anlayışından hareketle en kısa zamanı en ideal şekilde değerlendirme zamanıdır. Böyle bir ön kesme maalesef yanlış olur diye düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın